ASFA’da Helal ve Sağlıklı Gıda

Neden ASFA Anasayfa ASFA Anasayfa ASFA’da Helal ve Sağlıklı Gıda

Mutfağımızda yemeklerimiz tüm hijyen koşulları üst seviyede tutularak, Helal ve Sağlıklı Gıda konusunda azami dikkat gösterilerek ve diyetisyen kontrolünde, özel bir yemek firması tarafından titizlikle  hazırlanmaktadır.

.

Birlikte çalıştığımız firma derki;

“KALİTE” gönüllüsü ve sektöründe öncü bir firma olmanın sorumluluğu ile mutfak ve projelerinde, satınalmadan, servis sonuna kadar tüm süreçlerde, sektördeki en yüksek KALİTE’yi sağlamak amacıyla çok özel tedbirler ve uygulamalarla çalışmaktadır.

Kalite yolculuğunda yaptığımız çalışmalarla bugün tüm mutfak ve projelerimizde;

 

Müşterilerimiz için ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi
İnsan Sağlığı için ISO 22000 / HACCP Gıda Güvenlik Yönetim Sistemi
Çalışanlarımız için OHSAS -18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Sistemi
Dünyamız için ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi
Memnuniyetiniz için ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

Uygulanmaktadır.
Bu sistemler, tüm projelerimizi kapsayacak şekilde belgelenmiştir. Sistemlerimiz, akredite denetim firmalarınca her yıl denetlenmektedir.

Ayrıca, tüm mutfak ve projelerimizde uygulanmakta olan Yönetim Sistemlerimizin etkinliği Hijyen&Kalite Yönetim Departmanında görevli Gıda Mühendislerimizce periyodik olarak denetlenmektedir.

Gıda ve Kalite yönetim sistemlerinin uygulamadaki etkinliğinin ölçüldüğü bu denetimlerde temel felsefe “ sürekli iyileştirme ”olup, denetimler bir eğitim süreci olarak gerçekleştirilmektedir.

Denetimler sırasında dezenfeksiyon işlemlerinin etkinliğinin izlenebilirliği için personelin ellerinden ve kullanılan ekipmanlardan sürekli numuneler alınmaktadır.

Denetim sonuçları Operasyon Yöneticileri ile paylaşılarak iyileştirme yöntemleri belirlenmekte ve sonuçlar birlikte takip edilmektedir. Değerlendirmeler üst düzey toplantılarla aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık periyotlarla takip edilmektedir.

Kişi neyi, nasıl yapacağını bilirse “işi yapar” neden yapacağını da bilirse “işe yüreğini katar” ilkesi eğitimdeki temel yaklaşımımızdır.

Gıda Güvenliği, Toplam Kalite, Çevre, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı konularında sürekli eğitimler verilmektedir.

Tedarikçi Seçimiyle başlayan Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemimiz servis bitimine kadar geçen tüm süreçler çok özel tedbirler içermektedir.

Güvenli Gıdanın Kaliteli hammadde ile temini esasıyla Türkiye’nin kalite uygulamaları en güçlü tedarikçi firmaları ile çalışılmaktadır. Hammadde güvenilirliği, sürekli denetim ve analiz yöntemleri ile Hijyen Kalite Yönetim departmanımız tarafından sürekli izlenmektedir.
Çiğ sebze ve meyveler ayıklama işleminden sonra, mevsime ve ürününe göre en az 3 ila 5 kere yıkama makinesinden geçirilir daha sonra dezenfekte edilir, durulanır, soğuk ortamda muhafaza edilir. Bu işlemde kullanılan yıkama makineleri kurumumuz yemekhanesinde mevcuttur.

Kızartmalık yağ konusu son derece önemlidir ve hassasiyetle izlenmektedir. Mutfağımızda kızartmalık yağlar bir kullanımlıktır. Atık yağlar bir yasal zorunluluk olarak lisanslı aracı kurumlara teslim edilmektedir. Atık yağların kimyasal ve fiziksel analizleri takibimiz altındadır ve müşterilerimizle paylaşıma açıktır.

Personelimizin kişisel hijyeni en önde gelen konumuzdur. Bu nedenle, yarım saat arayla el yıkama, günde en az altı defa eldiven değiştirme, günde en az iki defa kıyafet yenileme, kolluk, maske kullanımı, detaylı sağlık taramaları rutin işlemlerimizdir.
Aylık yemek menümüzü; menü komisyonumuz tarafından aylık olarak hazırlanmış master menü üzerinden seçim yaparak oluştururlar. Menü komisyonumuzda, Diyetisyenimiz, Gıda Mühendislerimiz, İş Yeri Hekimimiz, Arge Müdürümüz, Hijyen ve Kalite Müdürümüz, Aşçıbaşımız ve Operasyon Müdürlerimiz yer almaktadır. Menü komisyonumuz, aylık düzenlenen menü toplantısında bir sonraki ayın menüsünü planlar. Master menülerimiz, hijyenik yemekler sunma ilkesinden hareketle, mevsim sebzelerine, müşteri profiline, müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre çoktan seçmeli olarak hazırlanır.    Öğrencilerimizin vücut dengelerini bozacak, onları olumsuz etkileyecek hazır gıdalardan kesinlikle kaçıyoruz. Okulumuzda çıkan yemekleri  bütün okul personeli olarak hepimiz tüketiyoruz.

ASFA’da Helal ve Sağlıklı Gıda

“Helal ve Sağlıklı Gıda” Semineri
Haberin detayları için tıklayınız…
“Çocuklarda Doğru ve Bilinçli Beslenme” Konulu Seminerimiz
Haberin detayları için tıklayınız…
Hayırlı Nesiller için “Sağlıklı Beslenme ve Obezite” Semineri
Haberin detayları için tıklayınız…
DNA’nın Önemi ve GDO’lu ürünler Seminerimiz…
Haberin detayları için tıklayınız…
İlkokul Helal ve Sağlıklı Gıda Kulübümüzden Meyve Salatası
Haberin detayları için tıklayınız…
“Yedikleriniz Helal Olsun” Konulu Seminerimiz…
Haberin detayları için tıklayınız…
Lise Helal ve Sağlıklı Gıda Kulübü Etkinlikleri Devam Ediyor…
Haberin detayları için tıklayınız…
“Sağlıklı Besleniyor muyuz ?” Semineri Düzenlendi.
Haberin detayları için tıklayınız…
Sağlıklı Sandviç Yapımı
Haberin detayları için tıklayınız…
Ortaokul Helal ve Sağlıklı Beslenme Kulübü Etkinlikleri
Haberin detayları için tıklayınız…
Helal ve Sağlıklı Gıda Kulübü Poğaça Yaptı…
Haberin detayları için tıklayınız…
Helal ve Sağlıklı Gıda Kulübü Çalışmalarımız
Haberin detayları için tıklayınız…
Helal Gıda ve Sağlıklı Beslenme Kulübü Ağızları Tatlandırmaya Devam Ediyor…
Haberin detayları için tıklayınız…
Helal ve Sağlık Gıda Kulübümüz Çalışmaları Tam Hız
Haberin detayları için tıklayınız…

Yukarı
Çık